Ev Alarm Sistemleri Hakkında

alarm-sistemleri

Ev Alarm sistemleri, en basit tanımıyla herhangi bir kişi evinize girdiğinde, çevreye siren sesi veren sistemlerdir. Bu sistemler, siz evde de olsanız dışarda da olsanız güvende olduğunuz hissini size aşılar. Kaldı ki, genellikle alarm sistemlerinin sirenlerini gören hırsızların soygun vb. girişimlerinden vazgeçtikleri bilinen bir gerçektir.

Alarm sistemini oluşturan aksamlar temel olarak kontrol ünitesi, numeratör ve sensörlerdir. Bazı alarm sistemleri düşük miktarda sürekli elektrik akımına ihtiyaç duyabileceklerinden, uzun ömürlü piller ile desteklenmiştir. Bu alarm sistemleri kısık seslerden çok yüksek seslere kadar bir aralıkta ses üretmek suretiyle herhangi bir hırsızlık girişiminde çevreyi uyarmaktadır, ayrıca yerel polis istasyonları ile irtibata geçilmesi adına gerekli sinyalleri de yollayabilmektedirler.

Standart alarm sistemleri dışında, ortamdaki mikrodalga aktivitesini algılayabilen dedektörler de mevcuttur. Ayrıca infrared dedektörler ortamdaki sıcaklık değişimlerini sürekli olarak takip ederek, herhangi bir değişiklik durumunda gerekli alarm mekanizmalarını devreye alabilmektedir.  İşte bu tür sistemlere hırsız alarm sistemleri denmektedir. Günümüzde bu tür sistemlerin ekonomik olarak karşılanabilirliği konusunda birçok kişi herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Ev alarm sistemleri alırken, aldığınız sistemin haiz olduğu özellikleri dikkatli bir şekilde kontrol ediniz, hırsızlarla oyun oynamayın.

Günümüzde alarm sistemleri yalnızca sevdiklerinizin can güvenliği değil, aynı zamanda mal güvenliğinin de sağlanması açısından da ön plana çıkmaktadır. Fakat sürekli olarak takip edilmeyen bir alarm sistemi yalnızca herhangi bir girişimde ses çıkartmaktan ibaret olan bir sistem olarak kalacağından, gerek sizin gerekse ailenizin can ve mal güvenliğinin teminat altına alınması adına alarm izleme hizmeti almanız önerilmektedir.

Kablolu ve kablosuz seçeneklere sahip olan alarm sistemleri, kullanmakta olduğunuz telefon hattı üzerinden ilgili sinyalleri alarm izleme merkezine göndermektedir. Elektrik sistemleri ya da telefon hatlarında oluşabilecek sorunlara karşı, kablosuz veri iletim desteği de eklenebilen bu sistemler ile güvenliğinizi artırabilir, geceleri daha rahat uyuyabilirsiniz.